LOFAR ERIC – разпределена научноизследователска инфраструктура за европейски астрономически изследвания

Началото на работата на LOFAR ERIC (Консорциум за европейска изследователска инфраструктура) беше официално дадено на първото заседание на Управителния съвет на инфраструктурата днес. Водещата в света разпределена изследователска инфраструктура LOFAR (LOw Frequency ARray) вече направи революция в нискочестотните радиоастрономически изследвания, което доведе до лавина от научни публикации през последното десетилетие. LOFAR ERIC е юридическо лице в целия Европейски съюз.

LOFAR ERIC ще осъществи значително надграждане на разпределената инфраструктура и ще предостави на астрономическата общност авангарден пакет от възможности за наблюдение и обработка на данни от огромно зрително поле в небето, безпрецедентна чувствителност и разделителна способност на изображенията, както и нови възможности за наблюдение в няколко посоки едновременно. Проучват се и пътищата за развитие в по-дългосрочен план.

LOFAR ERIC, създаден с дългосрочна перспектива, ще осигури прозрачен достъп до широка гама от научноизследователски услуги за европейската и световната научна общност, насърчавайки сътрудничеството и овластявайки изследователите да се впускат широкомащабни иновативни проекти в научни области, включително такива, които изследват свойствата на далечната млада вселена, образуването и еволюцията на галактиките, физиката на пулсарите и временните радио явления, природата на космическите частици със свръхвисока енергия, условията в междузвездната среда и структурата на космическите магнитни полета. Освен това LOFAR ERIC допринася към различни теми с обществено значение, като мълнии, йоносферни смущения и космическо време. LOFAR ERIC ще улесни достъпа до неговите продукти и научни данни чрез своя удобен за потребителя публично отворен архив.

Страните – учредители на LOFAR ERIC са България, Германия, Ирландия, Италия, Холандия и Полша. Сътрудничеството с институти във Франция, Латвия, Швеция и Обединеното кралство ще подготви тяхното по-нататъшно участие в разпределената инфраструктура и изследователската програма LOFAR. Седалището на LOFAR ERIC е в Дуингелу (Dwingeloo), Холандия, с хост-организация NWO-I/ASTRON (Холандски институт за радиоастрономия – организацията създала LOFAR).

Проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката коментира българското участие в новоучредената европейска научна инфраструктура LOFAR ERIC:

„Заедно със SKA телескопите в Австралия и Южна Африка, LOFAR променя радиоастрономията. Тези два мащабни проекта в Южното и Северното полукълбо ще обогатят изключително много разбирането на човечеството за вселената и законите на фундаменталната физика. Българската LOFAR станция ще бъде част от един от най-интересните и модерни проекти в световен мащаб, свързан с космическите изследвания и изследванията на слънцето.

Страната ни е планирала инвестиция в размер на над три милиона и двеста хиляди евро за изграждането в периода 2024 – 2026 г. на българската LOFAR станция. Станцията ще бъде разположена в непосредствена близост до обсерваторията Рожен. Координатор на консорциума от научни институти и висши училища, който изпълнява проекта LOFAR-BG от Националната пътна карта за научна инфраструктура е Институтът по астрономия с НАО към БАН.“

Д-р Рене Вермюлен, директор-основател на LOFAR ERIC сподели своя коментар по темата:

„Създаването на LOFAR ERIC консолидира водещите световни постижения за Европа в тази важна научноизследователска област. Със своята ненадмината разпределена изследователска инфраструктура и своето стабилно паневропейско партньорство, LOFAR ERIC навлиза в Европейското изследователско пространство като мощен, авангарден център на астрономическата наука и технологии, с потенциал да допринесе за справянето с по-мащабни и сложни научни предизвикателства.“

***

За LOFAR ERIC:

LOFAR ERIC (Европейски изследователски инфраструктурен консорциум с нискочестотен ARray) осигурява бъдещето на нискочестотната радиоастрономия, като използва разпределената изследователска инфраструктура LOFAR като водеща в света обсерватория за широкомащабни астрономически изследвания. LOFAR ERIC консолидира глобалното лидерство на Европа в тази област. Инфрструктурата е създадена като юридическо лице от Европейската комисия на 20 декември 2023 г. Учредители на LOFAR ERIC са България, Германия, Ирландия, Италия, Холандия и Полша. Институти във Франция, Латвия, Швеция и Обединеното кралство също си сътрудничат в рамките на LOFAR ERIC.

За нискочестотния радиотелескоп LOFAR:

LOFAR е най-големият и чувствителен радиотелескоп в света, работещ на ниски радиочестоти, между 10 и 240 MHz. Това е разпределена изследователска инфраструктура, която се състои от множество антенни станции, географски разпределени в Европа, всички управлявани от софтуер за мощни изчисления и съхранение на големи данни в няколко разпределени центъра за данни. С чувствителност повече от сто пъти по-добра от всеки предишен телескоп в тези честоти, несравнима разделителна способност на изображението в голямо зрително поле и възможности за едновременно наблюдение в множество посоки, LOFAR е най-мощният нискочестотен телескоп на планетата, и революционизира нашите разбирания за нискочестотната радио вселена. LOFAR първоначално е разработен от NWO-I/ASTRON, Холандския институт за радиоастрономия, който сега е хост-организация на LOFAR ERIC и предоставя повечето от оперативните услуги на LOFAR ERIC. LOFAR ERIC се финансира съвместно от своите членове и партньори, които колективно ще надградят хардуерно и софтуерно инфраструктурата (проект LOFAR2.0) за значително подобрени и разширени възможности за научни изследвания.