Българският център за наука, технологии и развитие в Брюксел вече е част от IGLO
Български център за наука, технологии и развитие в Брюксел вече е част от IGLO
От 1 декември 2024 г. Българският център за наука, технологии и развитие в Брюксел официално стана член на престижната неформална група на центровете за научни изследвания и иновации (IGLO). Това е значимо постижение за България, което разширява възможностите за взаимодействие между страната ни, европейските институции и останалите държави членки по ключови научни и иновационни въпроси.
IGLO: Ключова платформа за научно сътрудничество в Европа
Създадена през 1992 г. в Брюксел, IGLO обединява 30 офиса от 28 държави и има за цел да улесни сътрудничеството между националните научноизследователски системи и европейските институции. Тази платформа включва девет активни работни групи, които подпомагат обмена на информация и съвместните усилия в следните сфери:
- Европейски съвет за научни изследвания (ERC)
• Здраве
• Висше образование
• Изпълнение (implementation)
• Иновации
• Международно сътрудничество
• Мария Склодовска-Кюри (MSCA)
• R&I по теми за сигурност
• Регионална политика
С членството на Българския център за наука, технологии и развитие в Брюксел в IGLO се откриват нови хоризонти за българските учени, университети и научноизследователски организации, които ще могат да черпят опит и да изграждат партньорства.
Центърът е създаден от Министерството на образованието и науката през 2024 г. с амбицията да подпомогне активното участие на български организации в европейските програми за наука и иновации. Той осъществява пряка връзка в оперативен порядък между научноизследователската екосистема в Брюксел – включително центровете на други държави членки, агенциите на Европейската комисия, изпълняващи научноизследователските и иновационни програми на ЕС, и националната научна система в България, включително висшите училища и научните организации.
Основните дейности на Центъра включват предоставяне на информация за възможности за финансиране, съдействие при търсенето на партньори за съвместни проекти, организиране на събития и срещи.
Българският център за наука, технологии и развитие в Брюксел е позициониран в Постоянното представителство на Република България към ЕС – стратегическо място, което улеснява пряката връзка с ключовите европейски институции и мрежи от експерти.
Какво следва? Перспективи за българската наука
С това членство България утвърждава присъствието си на европейската научна сцена и предоставя нови перспективи за своите изследователи. МОН ще продължи да развива и надгражда постигнатото, за да осигури по-добра подкрепа за българската наука и иновации.
Тази стъпка е част от изпълнението на Националната стратегия за развитие на научните изследвания (2017–2030 г.) – визия за създаване на устойчиви и конкурентоспособни научни общности в България.