Диляна Стефанова Иванова-Станчева
Трите имена: Диляна Стефанова Иванова-Станчева
Тема на разработката по програмата:
Изследване на влиянието на Хамакеровата константа върху изчисляването на критични дебелини на пенни филми
Постигнати резултати
- Бяха получени и изследвани пенни филми от разтвори на природното нейонно повърхностно активно вещество n-додецил-β-D-малтозид (C12G2) и катионното повърхностно активно вещество n-додецил триметиламониев бромид (C12ТAB). Скоростта им на изтъняване и критичните им дебелини бяха определени в областта на зараждане на критичното състояние и в няколко други най-тънки места във филма, чрез една актуализирана процедура.
- Стойностите на изчислените критични дебелини с подхода на Vrij демонстрират добра корелация с експерименталните данни само, когато се използва константата на Хамакер без отчитане на електромагнитното взаимодействие.
- Анализът показва най-доброто съответствие между експерименталните и изчислени данни за критични дебелини, по уравнението на Радоев – Шелудко – Манев, когато се използват стойностите за константата на Хамакер, изчислени с пълното уравнение или с ефективните стойности (въведени от Coons et al.).
Разпространение на постигнатите резултати
Участие в конференция
Ivanova-Stancheva, D. Influence of the Hamaker Constant on the Value of the Critical Thickness of Foam Films. 17-та Национална конференция с международно участие “Природни науки”, 4-6 октомври, 2019, Шумен
Публикация
Ivanova-Stancheva, D., Influence of the Hamaker Constant on the Value of the Critical Thickness of Foam Films. Coatings 9(9), 576, ISSN 2079-6412; CODEN: COATED; (реферира се в WoS/Scopus; IF=2.330; JCR на Web of Science – Q2).
Избройте последните научни проекти, в които сте взела участие?
- Проект договор РД-08-98 / 06. 02. 2017 год. Тема: „Теоретични, експериментални и методологични изследвания в химията
Ръководител: проф. дхн Валерий Христов
- Проект договор РД-08-158 / 09. 02. 2018 год. Тема: „Актуални научни изследвания в химията““,
Ръководител: проф. дхн Валерий Христов
- Проект договор РД-08-94/01.02.2019. Тема: Съвременни научни разработки в химията
Ръководител: проф. дхн Валерий Христов
Научните ми интереси са в областта на физикохимията и нанотехнологиите:
- Експерименталното изследване на пенни филми от разтвори на повърхностно-акнивни вещества (ПАВ) – равновесни свойства, скорост на изтъняване и критични дебелини;
- Адсорбцията на ПАВ на фазовата граница разтвор/ въздух.
- Експериментално изследване на взаимодействието между белтъци и нейонни ПАВ в обема, на фазовата граница „разтвор-въздух” и в тънки филми.
С каква научна тема се занимавате в момента и с какво смятате, че тя е полезна за обществото и развитието на науката?
Продължавам с изследванията върху пенни и емулсионни филми от разтвори на повърхностно-акнивни вещества – равновесни свойства, скорост на изтъняване и критични дебелини. Тънките течни филми контролират стабилността на пените, емулсиите и суспензиите като основни структурни единици. Флотационните пени и други сложни течности, използвани в индустрията, зависят значително от свойствата на филмите образувани между частиците и мехурчетата или капчиците масло. Реологичното поведение на колоидите в храните и кръвния поток, също зависи от стабилността на тънките течни филми формирани между частиците.
В съчетание с данните, налични в литературата, получените от мен резултати ще позволят да бъде направена комплексна оценка за ролята на редица фактори върху стабилността на пенните филми и ще допринесат за по-нататъшното развитие на теорията за пенните филми и по-конкретно стабилизирани със захаридни и със супер-омокрителни повърхностноактивни вещества.
Работата ми може да бъде полезна, както за начинаещи, така и за специалисти в областта на физикохимията и колоидната химия.
Помага ли за вашето развитие програмата и ако да, по какъв начин?
Националната програма „МЛАДИ УЧЕНИ И ПОСТДОКТОРАНТИ“ ми дава възможност и стимул да надградя и развия наличните си професионални способности, свързани с изследователската работа в областта на физикохимията и нанотехнологиите, както и да обогатя контактите си в професионалното поприще. Стимулира публикационната активност и представянето на резултатите по провежданите изследвания в международно признати списания и на научни форуми. Тя допринася и за развитие на педагогическия ми потенциал чрез предаване на наученото на моите студенти. Считам, че съвременната успешна педагогическа практика задължително цели и включва комплекс от дейности, насочени към предизвикване на интерес и желание за придобиване на знания от страна на студентите, чрез предлагането на иновативни за професионалното направление дейности.